Linkowanie wewnętrzne (ang. internal linking) podstron w obrębie witryny internetowej to jedno z ważniejszych działań, które stosuje się w celach optymalizacyjnych. Prawidłowe linkowanie wewnętrzne może bowiem pozytywnie wpłynąć na pozycję strony www w wynikach wyszukiwania. Stosowanie linków wewnętrznych poprawia też nawigację na stronie, co może przekładać się na dłuższy czas, który użytkownicy na niej spędzają. Zastanawiasz się, w jaki sposób poprawnie realizować odpowiednie linkowanie wewnętrzne? Zachęcamy do lektury.
Chcesz zlecić obsługę marketingu dla Twojej firmy?
Co to jest linkowanie wewnętrzne?
Skuteczne linkowanie wewnętrzne to metoda, która pomaga w zbudowaniu odpowiedniej struktury strony internetowej. Dzięki stosowaniu tego typu linków witryna staje się bardziej przyjazna dla użytkowników oraz zgodna z zasadami SEO. Na czym dokładnie to polega?
Proces linkowania wewnętrznego opiera się na dodawaniu hiperłączy, które są odnośnikami w obrębie tej samej domeny. Odnośniki wewnętrzne mogą mieć postać klasycznego adresu URL lub anchor tekstu, czyli zakotwiczenie. Warto wiedzieć, że linki umieszczane wewnątrz struktury witryny są domyślnie oznaczone jako dofollow. Sprawia to, że algorytmy tworzą dzięki tym linkom ścieżki poruszania się robotów wyszukiwarek po stronach WWW.
Linkowanie wewnętrzne jest też przydatne w przygotowaniu odpowiedniej nawigacji strony. Dzięki takiemu działaniu użytkownicy mogą w łatwy sposób poruszać się między innymi podstronami wewnątrz tej samej witryny. Za pomocą hiperłączy odbiorcy mogą być kierowani w miejsca na stronie, w których znajdą więcej informacji na te tematy, które najbardziej ich interesują.
Chcesz zlecić obsługę marketingu dla Twojej firmy?
Jak dodać link wewnętrzny?
Link wewnętrzny, czyli odnośnik na stronie przekierowujący do innej podstrony, pozwala na bezproblemowe poruszanie się pomiędzy różnymi sekcjami witryny. Wyróżnić można:
- linkowanie wewnętrzne do strony głównej,
- linkowanie wewnętrzne do kategorii,
- linkowanie wewnętrzne do poszczególnych podstron.
Musisz wiedzieć, że linki wewnętrzne muszą być stosowane w sposób przemyślany. Zbyt duża liczba hiperłączy może odstraszać użytkowników i powodować, że witryna będzie prezentować się mało przejrzyście i nieprofesjonalnie. Dlatego linki wewnętrzne muszą być dodawane w sposób sensowny.
Umieść hiperłącza w najbardziej strategicznych miejscach na stronie. Może to być menu główne, menu boczne, treść tekstu, stopka na dole strony, sekcja z polecanymi produktami lub usługami, sidebar, tagi czy mapa witryny.
Oto dodatkowe wskazówki, o których warto pamiętać:
- im wyżej znajduje się dany link, tym większe jest prawdopodobieństwo, że zostanie on zauważony przez użytkownika;
- przede wszystkim skup się na linkowaniu do najważniejszych podstron witryny;
- stosuj anchory, czyli linkuj najważniejsze frazy, które będą informować użytkowników i roboty wyszukiwarki, co znajduje się na docelowej podstronie;
- linki wewnętrzne mogą mieć zróżnicowaną postać – mogą to być linki url, anchor lub grafiki;
- zadbaj o to, by linki umieszczone w obrębie strony działały prawidłowo i nie zawierały żadnych błędów. Muszą one w sposób szybki i skuteczny przekierowywać do odpowiednich podstron;
- unikaj linkowania podstron z przekierowaniami,
- zadbaj o naturalność prowadzonych przez siebie działań i kieruj się zdrowym rozsądkiem.
Jaki cel ma linkowanie wewnętrzne?
Stosowanie odnośników wewnętrznych ma wiele zalet. Dzięki odpowiedniemu linkowaniu w obrębie witryny możliwe jest właściwe pozycjonowanie serwisu. Dodatkowo tego typu działania ułatwiają użytkownikom poruszanie się po witrynie i pomagają robotom Google w indeksowaniu podstron.
Strony, na których dba się o prawidłowe linkowanie wewnętrzne mają mniejszy współczynnik odrzuceń – czyli tak zwane bounce rate. Linkowanie wewnętrzne stosuje się też w celu wsparcia procesu pozycjonowania słów i fraz kluczowych. Dzięki temu może zostać wdrożona właściwa optymalizacja strony internetowej.
W skrócie poprawnie zastosowane linkowanie wewnętrzne:
- w znaczący sposób poprawia użyteczność witryny i nawigację na stronie,
- może kierować użytkowników do podstron, na których można dokonać konwersji,
- wskazuje odbiorcom i algorytmom tematykę witryny i poprawia jej widoczność w wynikach wyszukiwania.
Linkowanie wewnętrzne a SEO
Wewnętrzny link building jest podstawą skutecznie prowadzonych działań optymalizacyjnych w ramach SEO. Dzięki niemu użytkownicy i roboty wyszukiwarek postrzegają witrynę jako atrakcyjną i wartościową, co w efekcie przekładania się na liczbę wejść na stronę i wysoką pozycję strony w wyszukiwaniach. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku sklepów internetowych, gdzie właściwe SEO przekłada się na większą liczbę klientów i zwiększoną sprzedaż.
Linkowanie wewnętrzne służy optymalizacji strony zwłaszcza w przypadku, gdy dana witryna ma złożoną i rozbudowaną strukturę i konieczne jest przekierowywanie odbiorców w różne miejsca na stronie. Odpowiednia struktura odnośników wewnętrznych może być kluczem do sukcesu osiągania lepszych wyników.
Podsumowując, linkowanie wewnętrzne ma ogromny potencjał. Przejrzysta struktura witryny i odpowiednie linkowanie między podstronami ma ogromne znaczenie dla SEO. Dzięki tego typu działaniom użytkownicy mogą z łatwością poruszać się po witrynie i odnajdywać interesujące ich treści.
Sprawdzone sposoby linkowania wewnętrznego
Tworząc plany linkowania wewnętrznego warto wyobrazić sobie piramidę. Jej szczyt niech oznacza stronę główną, a niższe poziomy kolejne najważniejsze w hierarchii witryny podstrony. Odpowiednio przemyślana struktura linków wewnętrznych powinna być też oparta o grupy tematyczne. Najlepiej, jeśli linki są wstawiane w ramach tak zwanych silosów, co pozwala internautom obracać się w temacie, który jest tego źródłem zainteresowania.
Pamiętaj, że duża liczba linków może obniżać ich wartość, a użytkownik może je uznać za spamowanie. W rezultacie prawdopodobnie odbiorca nie zdecyduje się kliknąć w żadne hiperłącze. Warto też unikać powtarzania tych samych odnośników w obrębie jednego tekstu.
Ważnym aspektem w linkowaniu wewnętrznym są ”martwe linki”, których zdecydowanie należy się wystrzegać. Tego typu odnośniki prowadzą do usuniętych stron, które nie mają żadnej wartości dla odbiorców i algorytmów.
Chcesz zlecić obsługę marketingu dla Twojej firmy?
Bezpieczna ilość linków wewnętrznych
Kwintesencją linkowania wewnętrznego jest wykorzystanie rozsądnej liczby odnośników na stronie. Profesjonaliści zajmujący się pozycjonowaniem uważają, że najbardziej optymalne jest zamieszczenie od 3 do 4 hiperłączy na stronie internetowej– w zależności od długości tekstu.
Bezpieczne stosowanie linków wewnętrznych sprawi, że strona będzie chętniej odwiedzana przez internautów. Dlatego bardziej niż na liczbie hiperłączy należy skupić się na jakości merytorycznej treści. Zawsze najważniejszy powinien być użytkownik i jego indywidualne oczekiwania.
Linki wewnętrzne – podsumowanie
Linkowanie wewnętrzne praktykowane zgodnie z wymienionymi powyżej zasadami może być skutecznym narzędziem do osiągnięcia lepszych wyników w pozycjonowaniu witryny. Wdrożone linkowanie wewnętrzne pomoże twojej witrynie w byciu zauważoną przez algorytmy wyszukiwarki i zapewnią jej dobrą widoczność w rankingach. Zwróć uwagę, by Twoja strona była pozytywnie postrzegana przez użytkowników i uważaj na zbyt dużą ilość linków w jednym tekście.
Szczególnie ważne jest umieszczanie linkowania wewnętrznego w menu głównym. Warto zadbać też o odpowiedni układ poszczególnych kategorii. W rezultacie linkowanie wewnętrzne powinno pozytywnie wpłynąć na indeksację serwisu.